Prema ocjeni mnogih, najgenijalniji kompozitor u povijesti muzike je autor Figarova pira i mnogih drugih genijalnih djela
Wolfgang Amadeus Mozart. Čudo od djeteta, dječak koji je prije poznavao note nego slova i koji je već s tri godine počeo komponovati jednostavne pjesmice, a s pet održavati koncerte, rođen je 27. Januara 1756. u Salzburgu.
Bilo bi pogrešno vjerovati da se mladi Mozart nije igrao. Ustvari, cijeloga života bio je djetinjasto razigran, ali je njegova muziča nadarenost odmalena bila iznimna. U predškolskoj dobi napisao je niz kompozicija koje su sačuvane zahvaljujući njegovu ocu Leopoldu i salzburškom kapelniku, također kompozitoru.
Sa sedam godina Amadeus održava senzacionalne glasovirske koncerte širom Europe. Nekoliko godina poslije, po sjećanju i po sluhu, bez greške će reproducirati skladbu Allegria čije su se note krile za isključivu upotrebu vatikanskog zbora, a koja se pjeva čak u devet glasova. S devet godina piše prvu operu Bastien i Bastiena, a s 13 dobiva mjesto koncertnog majstora u orkestru salzburškog nadbiskupa. Godine 1777. Mozart je nezadovoljan svojim statusom u Salzburgu, odlazi s majkom u Pariz, a nakon majčine smrti 1788. nastanjuje se u Beču, gdje se ženi Konstancom Weber, kontroverznom kćerkom pozorišnog šaptača.
Počinje Mozartovo muževno doba, ispunjeno brigama. Genij velikog kompozitora ispred je vremena, što je uz njegov neobuzdani temperament izvor stalnih sukoba s mecenama, dvorskim i crkvenim moćnicima. Prisiljen sam posuđivati novac kod različitih lihvara i gulikoža, a pravi su mi prijatelji sve rjeđi - pisat će Mozart nekom prijatelju. Da bi preživio Mozart daje poduke iz glasovira i komponuje po narudžbi mecena. Opera Otmica iz saraja postiže 1772. golem uspjeh, ali mu ne donosi i novčani probitak. Opera Figarov pir brzo je osvojila Europu, ali ne i konzervativni Beč.
Međutim, unatoč stalnim teškoćama Mozart stvara s nevjerojatnom lakoćom. Lijepu predigru operi Don Giovanni, po narudžbi direktora opere u Pragu, napisao je za jedan dan, a cijelu operu za dva mjeseca. Zato je Mozartova ostavština golema. 1791. Mozart komponuje svoja najveća djela - operu Čarobna frula i veličanstveni Rekvijem, koji ne uspijeva dovršiti.
Umro je 5. decembra 1791. u 35. godini života, u dobi kada većina umjetnika tek dostiže stvaralačku zrelost. Široka publika upoznala je Amadeusa u filmskoj verziji Miloša Formana i prihvatila ga ne pitajući se je li taj obješenjak na ekranu bio autentični Mozart.
Drugi stavak Koncerta za klarinet i orkestar u A duru
Ave Verum Corpus
Koncert za klavir br. 21 u C duru
Laduate Dominum
Lacrimosa iz Requiema
Soave sia il vento iz opere Cosi fan tutte
Prvi stavak Koncerta za klarinet i orkestar u A duru
Uvertira iz opere Figarov pir
Prvi stavak Male noćne muzike
Uvertura iz opere Čarobna frula
<< prethodna